Ach te leniwe

Z dzieciństwa pamiętam kilka specjalnych ulubionych potraw mojej Mamy. Specjalnych to znaczy często serwowanych  na specjalne życzenie. Pamiętam dokładnie ich smak.

Moja dieta, na której teraz jestem niestety wyklucza je wszystkie, bo są z dodatkiem mąki pszennej lub innym dodatkiem z glutenem. Postanowiłam więc te dania przerobić na bezglutenowe. Nie wszystkie się udały, a niektóre trzeba „doprawić”.

Jednym z tych ulubionych dań są kluski leniwe z masłem i cukrem. 

Ponieważ są to kluski na słodko nie było większego problemu aby polubiły je moje dzieci. Słodkie jak te kluski.

Kluski muszę jeszcze dopracować, bo używając mąki bezglutenowej mają zupełnie inną konsystencję niż w przypadku mąki pszennej. Ale do rzeczy:

Składniki:

  • 250 g sera twarogowego (ja używam półtłusty w papierku, niemielony)
  • 1/2 szklanki mąki pszennej (ja używam bezglutenowej np jaglanej)
  • 1,5 łyżki masła
  • 1-2 jajek
  • szczypta soli

Do miski wrzucamy kolejno składniki: pokruszony ser, żółtka, masło i rozcieramy wszystko razem, następnie dodajemy mąkę i zagniatamy. Białka ubijamy na sztywną pianę i łączymy z pozostałymi składnikami.

Ciasto wychodzi różne w zależności od tego ile damy mąki. Jest dość kleiste, w przypadku mąki pszennej – jeśli dodamy więcej uda nam się uformować „prostokąciki”. Najpierw zagniatamy ciasto, potem przekładamy na stół i formujemy dłońmi wałeczek cienki i następnie nożem spłaszczamy i kroimy kluski.

Niestety z mąką bezglutenową, jak na razie, nie doszłam do tego ostatniego etapu – formowania klusek. Niestety jest zbyt kleista masa. Za każdym razem dodaje więcej mąki ale nadal to jest jeszcze za mało, więc przepis dopracowuje.

W związku z tym ciasto zostawiam w misce i biorę łyżkę, formując kluski za jej pomocą.

Niczego im nie brakuje jeśli chodzi o smak, więc kształt tu nie jest problemem żadnym.

Na 2 dorosłych i 2 dzieci biorę podwójną porcję składników, które wymieniłam powyżej, a i tak wcale nie jest to jakaś wielka ilość 😉

13091903_257707567909561_5298485680719810263_n

 

SMACZNEGO 🙂

Dodaj komentarz